Në Maqedoni janë vaksinuar 97.000 persona, rritet interesimi i qytetarëve për vaksinim

Maqedonia

Në Maqedoni janë vaksinuar 97.000 persona, rritet interesimi i qytetarëve për vaksinim

Më: 8 maj 2021 Në ora: 17:18
Foto ilustrim

Vaksinimi po zhvillohet pandërprerë në të gjitha pikat në të gjithë vendin. Interesimi për vaksinim po rritet çdo ditë, ndërsa deri më tani numri i personave që kanë shprehur dëshirën për vaksinim përmes platformës në internet vakcinacija.mk është 256.346 qytetarë, informojnë nga Ministria e Shëndetësisë.

Nga atje thonë se deri dje gjithsej 97.004 qytetarë u vaksinuan në pikat e vaksinimit në vend.

“Doza e parë e vaksinës u mor nga 12.487 qytetarë dje, ndërsa dje u vaksinuan gjithsej 13.725 qytetarë. Një total prej 118.984 doza vaksinash u aplikuan në vend dhe 21.890 qytetarë u rivaksinuan. Sipas shifrave të fundit, 32% e popullsisë mbi moshën 70 vjeç kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës. Vaksinimi kryhet në përputhje me Planin Kombëtar të Imunizimit.

Të rriturit, qytetarët të cilët kanë shprehur interes për vaksinim në faqen e internetit vakcinacija.mk janë vaksinuar dhe njerëzit e punësuar në infrastrukturën kritike gjithashtu janë vaksinuar. Vaksinimi masiv bëhet në disa qytete të vendit, në A1 Boris Trajkovski në Shkup, në sallat sportive në Kavadar, Kumanovë, Tetovë, Shtip, Manastir dhe Ohër”, thonë nga MSH.

Ministria e Shëndetësisë apelon tek qytetarët që të regjistrohen masivisht në vakcinacija.mk sepse është mënyra më e lehtë dhe më e shpejtë për tu vaksinuar, thuhet në deklaratë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat