Arben Taravari: Është e udhës që qeverisë t’i japim 100 ditë, më pas zgjedhje

Maqedonia

Arben Taravari: Është e udhës që qeverisë t’i japim 100 ditë, më pas zgjedhje

Më: 20 janar 2022 Në ora: 12:32
Arben Taravari

“Zgjedhje të parakohshme duhet të ketë, edhe pse ne besojmë se duhet të jepen njëqind ditë për qeverinë e re. Mendoj se së pari kjo qeveri do të ketë krizë legjitimiteti sepse kryeministri aktual nuk ka dalë kurrë në zgjedhje”.

Këtë e deklaroi sot sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, për “Utrinski Brifing”, përcjell Telegrafi Maqedoni. Megjithatë, ai tha se shumica në Kuvend e jep legjitimitetin.

“BDI-ja premtoi sërish kryeministrin e parë shqiptar dhe gënjyen. Alternativa shkoi me ne në zgjedhje dhe së bashku kërkuam ndryshimin e BDI-së, dhe ata nuk votuan që Alternativa të jetë në koalicion me BDI-në. Është e udhës t’ia lëmë qeverisë njëqind ditë. Nuk ka kohezion në vetë LSDM-në, ku ka grupe të ndryshme që janë në luftë me njëri-tjetrin”, tha Taravari.

“Ka dallim mes legjitimitetit dhe ligjshmërisë. Kjo qeveri ka ligjshmëri. Legjitimiteti është një kategori tjetër. Për mendimin tim është e pashmangshme që zgjedhjet e parakohshme të mbahen diku në shtator”, tha Taravari.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat