Petrovska: Anëtarësimi në NATO paraqet kapitull të ri në shërbimin ushtarak

Maqedonia

Petrovska: Anëtarësimi në NATO paraqet kapitull të ri në shërbimin ushtarak

Më: 23 maj 2022 Në ora: 15:53
Sllavjanka Petrovska

Në Shtëpinë e Armatës në Shkup sot është shënuar Dita e shërbimit ushtarak për siguri dhe zbulim, që përputhet edhe me jubileun – 30 vjet ekzistim të këtij shërbimi ushtarak.

Në solemnitet, ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska porositi se anëtarësimi në NATO paraqet kapitull të ri në historinë e këtij shërbimi, i cili ka vëllim të zgjeruar të punës dhe përgjegjësi më të madhe.

“Anëtarësimi në Aleancë është përfitim për sigurinë dhe stabilitetin e shtetit, ndërsa nga ana tjerët pikërisht kjo e imponon nevojën për zhvillimin e kapaciteteve dhe aftësive ushtarake të cilat do të japin kontribut në sigurinë kolektive. Numri i njerëzve për sigurinë e të cilëve jemi përgjegjës është rritur prej 2 në rreth 900 milionë”, ka thënë ministrja Petrovska, kumtuan nga MM-ja.

Ajo theksoi se mbrojtja me kapacitetet e veta duhet të kundërshtojë me vendosmëri në realitetin e ri të sigurisë edhe atë me aktivitete të shpejta dhe efikase për mbrojtje, parandalim dhe përgjigje të këtyre kërcënimeve.

Hapi i parë ndaj ndërtimit të një shoqërie të sigurt, konsideron Petrovska, është vendosjen e një qasje gjithëpërfshirëse në përballjen me kërcënimet hibride.

“Obligim ynë si vend-anëtar i Aleancës është që të investojmë në ndërtimin e rezistencës kombëtare të këtyre kërcënimeve dhe të ndërtojmë sistem të sinkronizuar për përgjigjen e tyre”, theksoi ministrja Petrovska dhe shtoi se institucionet duhet të jenë të koordinuara dhe të bashkëpunojnë edhe në përballjen me terrorizmin, i cili paraqet kërcënim global.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat