Vançeva: Deputeti i OBRM-PDUKM-së filmoi fshehurazi dekoltenë time, Zoran Jovançev le të kërkoj falje publike

Maqedonia

Vançeva: Deputeti i OBRM-PDUKM-së filmoi fshehurazi dekoltenë time, Zoran Jovançev le të kërkoj falje publike

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 19:40
Snezhana Kalevska-Vançeva

Kryetarja e Komisionit për Sistem Politik, Snezhana Kalevska-Vançeva nga LSDM, në seancën e mbrëmshme është filmuar fshehurazi me celular në pjesën e dekoltesë.

Këtë sot e ka bërë të ditur për opinionin kryeministri, Dimitar Kovaçevski, por nuk e ka treguar identitetin e deputetit që e ka filmuar.

“Nëse i shikoni regjistrimet e djeshme, ku një deputet i cili momentalisht po qesh me mua duke folur, e regjistron kryetaren e komisionit për sistemin politik 15 centimetra nga dekolteja! Pyes veten se çfarë do t’i bëjë atij regjistrimi”, pyeti Kovaçevski.

Lajmi për sjelljen e deputetëve gjatë seancës u dënua nga publiku.

Deputetja Kalevska-Vançeva për median “Fokus” ka treguar të gjithë rastin.

Ajo thotë se goditje të tilla kanë ndodhur edhe më herët, ndërsa ka treguar edhe emrin e deputetit që e ka filmuar.

“Kjo është një goditje për të gjithë gjininë femërore. Fatkeqësisht, goditje të tilla dhe të ngjashme ka pasur edhe më parë, dhe ka, por është tragjike kur një sjellje e tillë vjen nga deputetët! Sa i përket reagimit të deputetëve me këtë rast, mbrëmë më të zëshmit dhe më të dhunshëm ishin fatkeqësisht disa nga deputetët e OBRM-PDUKM-së. Personalisht nuk e kam vënë re kur më ka filmuar deputeti, por kolegët e kanë vënë re dhe kanë reaguar menjëherë. Isha i preokupuar me mbrojtjen e materialeve dhe për të përfunduar seancën sipas rregullave. Më ka filmuar deputeti i OBRM-PDUKM-së, Zoran Jovançev nga Kavadari, e më pas nuk iu drejtova për të pyetur pse e bëri këtë, sepse në ato momente ishte më e rëndësishme diçka tjetër. Dhe më pas, ai iku pa sqaruar asgjë”, tha Vaçeva.

Ajo shton se do të kërkojë nga Jovançevi që të kërkojë falje publike për rastin.

I pyetur nëse femrat diskriminohen sipas gjinisë në Kuvend, pra në politikën tonë, ajo ka theksuar se kjo është një çështje komplekse.

“Nuk ka diskriminim të drejtpërdrejtë, as nuk lejohet me ligj dhe as me rregullore. Por a kemi barazi gjinore në kuptimin e vërtetë, sigurisht që jo? Nuk kemi asnjë femër nënkryetare të Kuvendit dhe të ashtuquajturat komisione kyçe, delegacione etj, kryesisht drejtohen vetëm nga burrat”, tha Vançeva.

Snezhana Kalevska-Vançeva tha se ajo dhe klubi i deputetëve dhe kryeshefi ekzekutiv duhet të avokojnë për ndryshime në rregulloren e punës për të arritur barazinë gjinore në komisione dhe çdo kund tjetër.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat