Maqedonia lindore përfshihet nga ethet e derrave afrikane

Maqedonia

Maqedonia lindore përfshihet nga ethet e derrave afrikane

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 18:28
Foto ilustrim

Biznesi i mbarështimit të derrave dhe prodhimit të mishit në Maqedoninë lindore është nën sulm nga ethet e derrave afrikane.

Sëmundja është përhapur edhe në rajonin e Koçanit, raste të reja ka në fshatrat Trkanje dhe Presekë. Sipas autoriteteve nga Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, këto raste nuk kanë të bëjnë me rastin e disa ditëve më parë në fshatin e gurtë të Moshticës. Shërbimet janë në terren, pas së cilës do të bëhet e ditur se sa derra në rajonin e Koçanit do të asgjësohen, njofton “Telma”.

Pas rastit në Koçan, të prekur janë edhe blegtorët në Shtip.

AUV u bën thirrje të gjithë mbarështuesve të derrave nëse vërejnë ndonjë ndryshim te kafshët ta raportojnë. Nëse janë ethet e derrave afrikane dhe kafshët asgjësohen, agjencia paguan dëmin, por jo nëse raportohen derrat të ngordhur.

Fermerët e derrave paralajmërojnë se nëse nuk ndalet përhapja e sëmundjes do të jemi të varur nga importi i derrit dhe kështu çmimi do të rritet në mënyrë drastike.

Ethet e derrave afrikanë u shfaqën para shtatë muajsh në fshatin malor Dramçe të Dellçevës, ndërsa tani po përhapet edhe në Koçan.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat