Bytyqi: Java e ardhshme do të jetë vendimtare për energjinë elektrike dhe ekonominë

Maqedonia

Bytyqi: Java e ardhshme do të jetë vendimtare për energjinë elektrike dhe ekonominë

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 10:48
Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi

Javën e ardhshme duhet të dihet se nga do të blihet energjia elektrike për ekonominë, ndërsa për qytetarët dhe kompanitë e vogla që janë në tregun e rregulluar, siç sigurojnë autoritetet, furnizimi me energji elektrike është i sigurt. Qeveria thotë se sezoni i ngrohjes do të nisë në kohë.

Zëvendëskryeministri për Çështje Ekonomike, Fatmir Bytyqi, ka deklaruar dje se java e ardhshme është vendimtare kur duhet të dihet se ku do të sigurohet energjia elektrike për ekonominë.

“Ka sinjale pozitive. Javën e ardhshme do të kemi njohuri konkrete se çfarë mund t’i ofrojmë ekonomisë”, tha Bytyqi pas manifestimit kushtuar organizatave të shoqërisë civile dhe ndërmarrjeve sociale.

Çdo gjë që është nën çmimin e bursës, sipas Bytyqit, mund të konsiderohet një çmim i lirë.

“Kemi situata ku çmimet shkojnë deri në 1000 euro për megavat dhe nëse ofrohet një çmim prej 300 euro është vërtet i lirë sepse është më pak se një e treta e çmimit të energjisë elektrike. E di që kapacitetet e ekonomisë ndonjëherë nuk janë aq të gatshme për të paguar, por ne po mundohemi t’i sigurojmë ato me energji elektrike. Këto janë kohë mbijetese”, paralajmëroi zëvendëskryeministri.

Edhe ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi, deklaroi të premten se është duke negociuar me të gjitha shtetet fqinje për të ofruar energji elektrike më të lirë për ekonominë, por sipas tij, pritjet e sektorit të biznesit janë maksimale.

“Kërkojnë subvencionim direkt nga shteti prej 20 milionë euro për dhjetë konsumatorët e parë në vend konsumi i të cilëve është rreth 80 mijë megavat në orë. Nëse i kemi parasysh çmimet e sotme dhe sa subvencionim kërkojnë, vetëm për këto dhjetë kompani shteti duhet të ndajë rreth 20 milionë euro”, tha Bekteshi të premten për ditarin e televizionit “Sitel”.

Kërkesa të tilla të ekonomisë, sipas Bekteshit, janë të palogjikshme sepse pikërisht ata 10 konsumatorët më të mëdhenj të energjisë elektrike kanë realizuar fitime të mëdha në vitet e kaluara.

Edhe Bekteshi siguron se nuk do të lidhet asnjë kontratë për blerjen e energjisë elektrike me çmime në bursë.

Për momentin janë duke negociuar me Bullgarinë për blerjen e energjisë elektrike, ndërsa të enjten ministri Bekteshi ka vizituar edhe Turqinë.

Po bëhen përpjekje në periudhën e dimrit në shkollat ​​fillore dhe të mesme që mësimi të mbahet me prezencë fizike pas kërkesave të disa komunave për të kaluar në mësimin onlajn për shkak të kostove të larta për ngrohjen e shkollave. Ndërsa Sindikata për Arsim, Shkencë dhe Kulturë ka kërkuar nga Qeveria dhe Bashkësia e Njësive të Vetëqeverisjes Lokale (BNJVL) që të gjejnë zgjidhje të pranueshme për tejkalimin apo zbutjen e krizës energjetike në shkolla.

Për amvisëritë dhe kompanitë e vogla që janë në tregun e rregulluar do të ketë energji elektrike deri në muajin mars.

“Kjo do të thotë që qytetarët dhe 70 mijë kompanitë që janë në tregun e rregulluar nuk duhet të kenë frikë për energjinë elektrike deri në mars të vitit të ardhshëm”, tha dje Bytyqi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat