Qeveria e RMV-së miratoi vendimin për dhënien e statusit të investitorit strategjik për Kodrën e Diellit subjektit investues “TechnoAlpin”

Maqedonia

Qeveria e RMV-së miratoi vendimin për dhënien e statusit të investitorit strategjik për Kodrën e Diellit subjektit investues “TechnoAlpin”

Më: 25 nëntor 2022 Në ora: 11:34
Foto ilustrim

Drejtori i Kodrës së Diellit, Adem Avziu, ka njoftuar se Qeveria e RMV-së sot miratoi Vendimin për dhënien e statusit të investitorit strategjik për Ski-Qendrën “Kodra e Diellit” subjektit investues “TechnoAlpin”.

Avziu tha se “TechnoAlpiN” është lider botëror për prodhimin dhe instalimin e sistemeve të borës artificiale për vendskijime dhe si ekspert i mirënjohur në planifikimin dhe projektimin e terreneve dhe zonave të skijimit në resorte të ndryshme botërore.

“Bëhet fjalë për investim total prej 186 milionë euro, që do të realizohet në 6 faza investimi, duke filluar nga viti 2023. Në fazën e parë të investimit, që do të zbatohet në periudhën 2023-2028 me një shumë investimi prej 55,117,000 euro, do të realizohet:

– Investim në vendosjen e dy teleferikëve të rinj me 6/8 ulëse
– Dy shtigje të reja skijimi
– Instalim i sistemeve për borë artificiale
– Adventure Park, kënd lojërash, hapësirë për rekreacion dhe relaksim
– Parking i ri i asfaltuar me hapësirë për parkim të 600 veturave
– Ndërtimin e rrugëve të reja qasëse
– Ndërtimi i dy hoteleve të reja, të kategorisë me 4 yje
– Investim në dy mjete të reja për rregullimin e shtigjeve të skijimit”, tha Avziu.

Ai shtoi se me këtë po manifestohet dhe jetësohet një ndër nismat më me rëndësi për vite me radhë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat