Rriten shpenzimet për ndërtim të shtëpive dhe banesave

Maqedonia

Rriten shpenzimet për ndërtim të shtëpive dhe banesave

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 15:59
Foto ilustrim

Indekset e kostos së ndërtimit për objektet e reja të banimit individual kanë për qëllim shqyrtimin ose monitorimin e kostove të ndërmarra nga kompanitë e ndërtimit në procesin e ndërtimit të objekteve të reja për banim individual. Përfituesit kryesorë të të dhënave mbi indeksin e kostove të ndërtimit për objektet e reja të banimit individual janë ndërmarrjet e ndërtimit, të cilat i referohen lëvizjes së kostove të ndërtimit në llogaritjet gjatë lidhjes së kontratave të ndërtimit.

Sipas Entit shtetëror i Statistikave, në tremujorin e tretë të vitit 2022, krahasuar me tremujorin e dytë të vitit 2022, kostot e ndërtimit për objektet e reja të banimit individual janë më të larta për 1.7 për qind, kostot për materiale për 2.2 për qind dhe kostot e punëtorëve për 0.6 për qind.

Në tremujorin e tretë të vitit 2022, krahasuar me periudhën e njejtë të vitit paraprak, kostot e ndërtimit për objektet e reja për banim individual janë më të larta për 16.2 për qind, kostot për materiale për 14.9 për qind dhe kostot e punëtorëve për 19.0 për qind.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat