​Zëvendësministri i Jashtëm bullgar: Vështirë të shohësh besim në sjelljen e Shkupit

Maqedonia

​Zëvendësministri i Jashtëm bullgar: Vështirë të shohësh besim në sjelljen e Shkupit

Më: 6 shkurt 2023 Në ora: 16:50
Kostadin KoxhabashevI intervistuar në bTV të hënën, zëvendësministri i Jashtëm Kostadin Koxhabashev tha se arsyet e Shkupit për të ndaluar qytetarët bullgarë të bëjnë homazhe në monumentin e Gotse Dellçevit më 4 shkurt ishin shumë jo bindëse dhe në kundërshtim me premtimet e mëparshme.

Ai shtoi se qëndrimi i autoriteteve në Republikën e Maqedonisë së Veriut ndaj Bullgarisë dhe popullit bullgar është poshtërues dhe i papranueshëm.

Shënimi i 151 vjetorit të lindjes së Goce Dellçevit në Shkup shkaktoi reagime të ashpra.

Ministria e Jashtme ka dhënë një qëndrim zyrtar më 4 shkurt, i cili mbetet i pandryshuar. Veprime të tilla pasqyrojnë dështimin për të përmbushur një zotim paraprak për të ofruar qasje të papenguar për të gjithë qytetarët me mirëbesim që duan t'i bëjnë homazhe revolucionarit të madh Gotse Delçev", tha Kodzhabashev.

Sipas tij, veprimet e autoriteteve në Republikën e Maqedonisë së Veriut e kanë dëmtuar rëndë procesin e rindërtimit të besimit, ndonëse kryeministri bullgar Galab Donev inicioi një proces të deeskalimit në një situatë mjaft të vështirë. Kodzhabashev tha se vizitat e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të brendshëm Ivan Demerxhiev në Shkup më 30 janar dhe 4 shkurt ishin një tjetër hap në atë drejtim.

"Për ne po bëhet padyshim gjithnjë e më e vështirë të shohim një dëshirë për ndërtimin e besimit, miqësisë dhe bashkëpunimit të nevojshëm në sjelljen e qeverisë në Shkup," tha Koxhabashev.

Republika e Maqedonisë së Veriut nuk ka filluar bisedimet për anëtarësim në BE, kështu që vetoja është e parëndësishme, tha ai. "Ky proces mund të fillojë vetëm nëse plotësohet një kusht imperativ i vendosur nga Bullgaria - Republika e Maqedonisë së Veriut duhet të përfshijë në Kushtetutën e saj bullgarët, bullgarët maqedonas me vetëdije bullgare. Vetëm atëherë mund të flasim për fillimin e negociatave të [Shkupit] me BE-në dhe pas kësaj ne mund të flasim për veto nëse është e nevojshme”, tha zëvendësministri i Jashtëm.

Ministri i Jashtëm Nikolai Milkov të shtunën ka biseduar me ambasadoren e Maqedonisë së Veriut në Sofje, Agneza Rusi-Popovska, me një kërkesë për ndërhyrje të vendosur nga ambasadorja dhe nga Shkupi, dhe për rivendosjen e lirisë së lëvizjes pas problemeve të nisura në kufi, kujtoi Koxhabashev.

Lidhur me kthimin e ambasadorit bullgar në Shkup, zëvendësministri i Jashtëm tha se Sofja po bën të pamundurën për të mbajtur të hapura kanalet diplomatike dhe për të vazhduar komunikimin. "Ne jemi të udhëhequr nga një ndjenjë se nevojitet një deeskalim kategorik i tensionit, ne nuk kemi interes në përshkallëzim dhe ndërlikim të mëtejshëm të dialogut politik dypalësh."

Koxhabashev tha gjithashtu: "Bullgaria gjithmonë do të reagojë kur të cenohen të drejtat dhe siguria e qytetarëve bullgarë dhe qytetarëve me vetëdije bullgare. Kjo është kërkesa jonë kategorike dhe pala maqedonase e di shumë mirë", tha ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat