Mickoski: Nëse Spasovski nuk pajtohet me Ligjin për amnisti, atëherë ta lëshojë qeverinë

Maqedonia

Mickoski: Nëse Spasovski nuk pajtohet me Ligjin për amnisti, atëherë ta lëshojë qeverinë

Më: 3 tetor 2023 Në ora: 15:01
Hristijan Mickoski

Kryetari i OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, sot ka folur për propozim-ligjin për amnisti dhe është pyetur për deklaratat e ministrit të Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski.

Mickoski e pyeti Spasovskin “nëse bën teatër ose e tregon të vërtetën për propozim-ligjin për amnisti”.

“Spasovski ka dy opsione. Njëri është që nëse nuk pajtohet me ligjin ta lëshojë Qeverinë.

Opsioni i dytë që e ka Spasovski është të heshtë dhe ta pranojë se ata që përfshihen me këtë ligj janë kriminelë famëkeq, njerëz që kanë tregtuar substanca të paligjshme ose të njohur si shpërndarës droge, kanë pastruar para, kanë kryer zhvatje, kanë kryer dhunë etj. Dhe atyre t’u ulet dënimin me burg ose një pjesë të amnisti të plotë, në mënyrë që të gjenden sërish në rrugë dhe të shkaktojnë probleme dhe terrorizojnë qytetarin e ndershëm në Maqedoni”, shtoi Mickoski.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat