Ahmeti përkujton 20 vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë - Bota Sot
Ahmeti përkujton 20 vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë

Maqedonia

Ahmeti përkujton 20 vjetorin e gjenocidit në Srebrenicë

Më: 11 korrik 2015 Në ora: 17:29

Lideri i BDI-së Ali Ahmeti ka përkujtuar sot 20 vjetorin e gjenocidit serb mbi muslimanët në Srebrenicë të Bosnjës që paraqet krimin më të madh në Evropën e pas luftës së dytë botërore.

Në profilin e tij zyrtar në Facebook, Ahmeti shkruan:

"Zhurma shurdhuese e zërave të heshtur të viktimave të gjenocidit në Srebrenicë kumbon fuqishëm në ndërgjegjën e gjithësecilit nga ne, duke na përkujtuar që të kaluarën nuk guxojmë ta harrojmë, por duhet gjithëmonë ta kujtojmë për të mos lejuar përsëritjen e saj kurrë më.

Gati se çdo pëllëmbë e tokave tona rënkon nga krimet e tmerrshme të shkaktuara ndër vite.

Këto tragjëdi, që kombi ynë për fat të keq i ka përjetuar shumë shpesh, na detyrojnë të angazhohemi për paqë dhe për siguri sepse në hasmëri të përjetshme nuk jetohet." përfundon Ali Ahmeti.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...