Lëvizja Solidariteti fton qytetarët në marsh solidarizimi me refugjatët - Bota Sot
Lëvizja Solidariteti fton qytetarët në marsh solidarizimi me refugjatët

Maqedonia

Lëvizja Solidariteti fton qytetarët në marsh solidarizimi me refugjatët

Më: 11 shtator 2015 Në ora: 11:33

Nesër në orën 12 në sheshin Maqedonia do të mbahet një marsh paqësor dhe do të organizohen aktivitete me rastin e ditës Botërore të Refugjatëve të titulluar “Mirësevini refugjatë!”.

Marshi organizohet nga Lëvizja Solidariteti.

“I ftojmë të gjithë qytetarët që të grumbullohen në këtë takim paqësor që të na bashkëngjiten dhe të bëjmë thirrje kundër pjesëmarrjes së pushtetit tonë në botën ku kufijtë mbeten mure, ku ritet pabarazia dhe militarizmi, ku dallimet ndërmjet etnive, nacionaliteteve, refugjatëve dhe emigrantëve si kategori na bëjnë jo njerëzor, ku ikja nga dhuna dhe lufta paraqet kriminalitet, kundër kësaj bote që na shesin një ëndërr të rrejshme se kufijtë e sigurt paraqesin jetë të sigurt”, thonë nga Solidariteti.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...