Komisioni Evropian: Ndërtimi i rrethojave nuk është zgjidhje për situatën me refugjatët në Maqedoni - Bota Sot
Komisioni Evropian: Ndërtimi i rrethojave nuk është zgjidhje për situatën me refugjatët në Maqedoni

Maqedonia

Komisioni Evropian: Ndërtimi i rrethojave nuk është zgjidhje për situatën me refugjatët në Maqedoni

Më: 11 shtator 2015 Në ora: 14:16

Komisioni evropian mendon se ndërtimi i rrethojave nuk është përgjigje ideale për situatën me refugjatët nga Afrika dhe bota arabe, transmeton zhurnal.

Ky reagim i Qeverisë jo formale të Bashkimit Evropian vjen pas paralajmërimit të djeshëm të ministrit të punëve të jashtme të Republikës së Maqedonisë, Nikolla Poposki, se BE-ja duhet që të siguroj një ndihmë më të fuqishme me qëllim që Maqedonia të ketë mundësi për t`u përballur me numrin e madh të refugjatëve, ose vendi do të detyrohet që ta marre shembullin e Hungarisë, vend anëtar i Bashkimit Evropian dhe të ndërtoje rrethoj në kufi me Greqinë.

“ Ndihma që BE-ja ia jep Maqedonisë, për të cilën gjë ne kem numra konkret është e qartë she e njohur dhe nuk është çështja se Brukseli nuk siguron ndihmë.

Kuptojmë se situata është e vështirë, por ne nuk mendojmë se ndërtimi i rrethojave është përgjigje ideale për një situatë të këtillë”, porositi zëdhënësi i Euro komisionit, Mararitis Shinas.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...