Britania e përshëndet vendimin e Ivanovit që t’i japë mandatin Zaevit - Bota Sot
Britania e përshëndet vendimin e Ivanovit që t’i japë mandatin Zaevit

Maqedonia

Britania e përshëndet vendimin e Ivanovit që t’i japë mandatin Zaevit

Më: 17 maj 2017 Në ora: 21:49
Ministri britanik për Evropë dhe Amerikë, Alan Dankan

Ministri britanik për Evropë dhe Amerikë, Alan Dankan e përshëndeti vendimin e presidentit George Ivanov që t’i mundësojë shumicës parlamentare të kryesuar nga lideri i LSDM-së Zoran Zaev, që ta formojë qeveri.

“Ky është hap i rëndësishëm përpara. Mbretëria e Bashkuar u bën thirrje të gjithë liderëve politik që të punojnë bashkërisht, në mënyrë konstruktive dhe në interes të Maqedonisë dhe të gjithë qytetarët e saj. Ne jemi të përgatitur t’i ndihmojmë përpjekjet e tilla dhe ta mbështesim Maqedoninë në aspiratat e saj për në BE dhe NATO”, thuhet në deklaratën e Dankan.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...