Maqedoni, peticion për dorëheqje të anëtarëve të KSHZ-së - Bota Sot
Maqedoni, peticion për dorëheqje të anëtarëve të KSHZ-së

Maqedonia

E martë, 23 tetor 2018

Maqedoni, peticion për dorëheqje të anëtarëve të KSHZ-së

Më: 7 dhjetor 2017 Në ora: 22:31
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

Më shumë se 1.500 persona janë nënshkruar në peticionin online me të cilin kërkohet dorëheqje e anëtarëve të Komisionit shtetëror zgjedhor (KSHZ) pasi që u publikuan informata për bonuset marramendëse që ata kanë pranuar.

“Kërkojmë dorëheqje nga nëntë anëtarët e KSHZ-së për shkak të sjelljes joetike dhe shkeljes së “Parimeve të punës” të publikuara në vetë ueb-faqen e KSHZ-së, që ndër të tjera përfshin: “Vazhdimist kryejmë vetë-vlerësim për shkak se duam që vazhdimisht ta përparojmë punën tonë dhe çdo cikël të ardhshëm zgjedhor të jetë më i mirë nga ai paraprak. Njëkohësisht, e rrisim efiaksitetin, e kryejmë punën me më pak mund, rrisim efektivitetin me çka i zvogëlojmë harxhimet për punën tonë”, thuhet në peticion.

Gjatë këtyre ditëve në publik dolën informata se paga mujore e anëtarëve të KSHZ-së lëviz prej 60.000 deri më 70.000 denarë dhe se gjatë 18 mujave të kaluar, në tre raste, kanë ndarë gjithsej 12 paga shtesë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test