Thuajse gjysma e të punësuarve në Maqedoni nuk janë të regjistruar - Bota Sot
Thuajse gjysma e të punësuarve në Maqedoni nuk janë të regjistruar

Maqedonia

E diel, 21 tetor 2018

Thuajse gjysma e të punësuarve në Maqedoni nuk janë të regjistruar

Më: 7 shkurt 2018 Në ora: 10:56
Ilustrim

44% e punonjësve në Maqedoni, plotësisht ose pjesërisht nuk janë të paraqitur në vendin e punës, 9% nuk kanë kontratë pune dhe nuk u paguhen kontributet, tregon monitorimi mbi ekonominë e fshehur më rajon.

Politika dhe kriza ekonimike, kontribuan nga 2014-ta e deri në ditën e sotme që të stagnojë situata me ekonominë gri në vend. Më mirë do të ishte mosparaqitja e puntorëve me një pagë të madhe se paraqitja e pagave të ulta, thuhet në anketë.

Korrupsioni është faktori kryesorë për ekzistimin e ekonomisë gri. Sipas raportit, e vlerësuar nga 0 shkallë e deri në 10, indeksi maqedonas i ekonomisë gri është 3,4, Shqipëria ka 4, për Kosovën është 7.

Statistika për 2016-tën, tregon se të ardhurat tatimore për Maqedonisë janë 29% e BPV-së, për Shqipërinë dhe Kosovën janë 27%, që është mjaftë e ulët nga mesatarja Evropiane prej 45%.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test