BDI: Nuk ka kthim prapa nga Ligji i gjuhëve - Bota Sot
BDI: Nuk ka kthim prapa nga Ligji i gjuhëve

Maqedonia

BDI: Nuk ka kthim prapa nga Ligji i gjuhëve

Më: 8 shkurt 2018 Në ora: 16:45
ilustrim

Bllokimi i ligjit për gjuhët dhe ligjet tjera reformuese, kanë shtyrë kryeparlamentarin Talat Xhaferi bashkë me opozitën dhe shumicën parlamentare që nëpërmjet takimeve larg opinionit, të kërkojnë zgjidhje për amendamentet e opozitës.

Zv/kryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani pranon se partnerët e koalicionit akoma nuk kanë gjetur formulën e miratimit të ligjit. 

"Unë mendoj se ende ka hapësirë që opozita të jetë më e arsyeshme në lidhje me Ligjin për përdorimin e gjuhëve sepse ai është proces ireverzibil, nuk ka kthim prapa në këtë proces i cili ka marrë besimin e 69 deputetëve. Mendoj se opozita ka pasur mundësi historike që ta ndryshojë sjelljen ndaj shqiptarëve, pra ndaj shoqërisë së dytë etnike në Maqedoni por edhe ndaj vetë proceseve", deklaroi Osmani nga BDI.

VMRO-DPMNE-ja mbron qëndrimin se nuk do tërheqin asnjë nga amendamentet e dorëzuara. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...