Përfundoi takimi i 14-të i Komitetit të Përzier Parlamentar – Maqedonia dhe BE - Bota Sot
Përfundoi takimi i 14-të i Komitetit të Përzier Parlamentar – Maqedonia dhe BE

Maqedonia

E premte, 19 tetor 2018

Përfundoi takimi i 14-të i Komitetit të Përzier Parlamentar – Maqedonia dhe BE

Më: 8 shkurt 2018 Në ora: 23:07
Ilustrim

Në ditën e dytë të takimit të 14-të të Komitetit të Përzier Parlamentar – Republika e Maqedonisë dhe BE-së – Komitetit Parlamentar për Stabilizim dhe Asociim është debatuar për marrëdhëniet ndëretnike, fqinjësisë dhe bashkëpunimit rajonal, implementimi i Marrëveshjes së Ohrit, ligji për përdorimin e gjuhëve dhe për aktivitetet pas Samitit në Trieste, në suaza të Procesit të Berlinit.

Deputetët e Kuvendit të Maqedonisë dhe deputetët e Parlamentit Evropian me shumicë votash miratuan Rekomandime përfundimtare deri te institucionet e Republikës së Maqedonisë dhe të Bashkimit Evropian. Nga ana e Maqedonisë në takim morën pjesë deputetët Goran Milevski, Antojnio Milloshoski, Zhaklina Llazarevska, Rexhep Memedi, Betian Kitev dhe Ejup Alimi.

Siç theksohet në kumtesë të publikuar në faqen e internetit të Parlamentit të Maqedonisë, në takim është theksuar se elemente të rëndësishme në procesin e zgjerimit të BE-së janë marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimi rajonal dhe janë përshëndetur më shumë nisma dhe procese rajonale të cilat i japin dinamikë dhe impuls shtesë procesit të zgjerimit.

Lidhur me marrëdhëniet ndëretnike në Republikën e Maqedonisë, siç qëndron, ishte theksuar se implementimi i Marrëveshjes së Ohrit në mënyrë të pandashme është i lidhur me procesin e integrimit evropian të vendit.

Implementimi i plotë i Marrëveshjes ishte vlerësuar si gurthemel për ndërtim të mëtejshëm të shoqërisë demokratike me karakter multietnik, si kornizë për sigurimin e ardhmërisë së demokracisë në Maqedoni dhe mundësim të zhvillimit të marrëdhënieve më të afërta dhe më të integruara midis Republikës së Maqedonisë dhe bashkësisë ndërkombëtare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test