Grubi: SHBA po përkrah integrimet euroatlantike të Maqedonisë - Bota Sot
Grubi: SHBA po përkrah integrimet euroatlantike të Maqedonisë

Maqedonia

E diel, 18 nëntor 2018

Grubi: SHBA po përkrah integrimet euroatlantike të Maqedonisë

Më: 9 shkurt 2018 Në ora: 16:34
Artan Grubi

Deputeti i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Artan Grubi, deklaroi se SHBA-ja me nota optimiste e shohin zgjidhjen e mosmarrëveshjen me emrin dhe japin përkrahje të gjithanshme për integrimet euroatlantike në Maqedoni.

Grubi është pjesë e delegacionit parlamentar të Maqedonisë i cili është për vizitë zyrtare në Uashington dhe i cili mbrëmë mori pjesë në Mëngjesin kombëtar të lutjeve që tradicionalisht organizohet nga presidenti i SHBA-së.

Ai për MIA-n deklaroi se ka pasur takime të suksesshme me 13 kongresmenë dhe senatorë dhe ka qenë në takim pune me këshilltarin special të zëvendëspresidentit të SHBA-së, Majk Pens, të ndihmës zëvendësit të sekretarit shtetëror për mbrojtje Laura Kuper dhe është takuar me Ves Miçel, zëvendësi i ri i sekretarit shtetëror për Evropë dhe Euroazi i cili erdhi në vendin e Ji Hojt.

Grubi është pjesë e Këshillit kombëtar për integrime dhe kryetar i Delegacionit të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë për bashkëpunim me Kongresin amerikan.

"Në të gjitha takimet mora përkrahje të madhe për perspektivat euroatlantike të Maqedonisë. Jam i befasuar nga optimizmi që mbretëron këtu në lidhje me zgjidhjen e kontestit me emrin dhe anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe në BE", tha Grubi.

Përkrahja nga Qeveria e SHBA-së vjen edhe për qëllimet reformuese dhe konsolidimin e brendshëm të institucioneve. Thekson se sinjalet pozitive që vijnë nga Uashingtoni duhet të shfrytëzohen.

"Përkrahje vjen nga çdo anë, nga Stejt Departamenti, nga Shtëpia e Bardhë dhe nga Pentagoni. Prandaj Maqedonia duhet sa më shpejt t'i zgjidhë të gjitha mosmarrëveshjet e hapura me fqinjët dhe ta vulosë të ardhmen e saj euroatlantike. Ky është viti ynë dhe mund të arrijmë sukses", deklaroi Grubi.

Sipas tij, problemi me emrin pothuajse është zgjidhur. Në javët e ardhshme duhet të dakordohen detajet, që marrëveshja me Greqinë të jetë një zgjidhje me dinjitet dhe kompromis për të dyja palët.

"Me Greqinë filluam të bisedojmë në gjuhën e miqësisë, dhe jo përmes shënjestrës së historisë dhe të kaluarës si deri më tani. Kemi masa për ndërtimin e besimit, tashmë i riemërtuam autostradën dhe aeroportin. Identitetin, kulturën, emrin dhe shtetin do t'i mbrojmë vetëm nëse jemi pjesë e familjes së madhe evropiane", theksoi Grubi.

Ai shprehu keqardhje për dekretin e panënshkruar për Ligjin e gjuhëve nga ana e presidentit Gjorgje Ivanov, i cili e ktheu ligjin në rilexim në Kuvend.

"Ivanovi ka humbur shansin të jetë president i pranuar për të gjithë qytetarët e Maqedonisë, duke përfshirë edhe shqiptarët dhe të lerë gjurmë në përfundimin e pjesës normative nga Marrëveshja e Ohrit", tha Grubi.

Grubi deklaroi se ligji i gjuhëve i shfrytëzon të gjitha obligimet nga kjo marrëveshje, që integrimi i bashkësisë shqiptare në Maqedoni të kompletohet, por Ivanovi këtë e ka penguar. Theksoi se për herë të parë në historinë e Republikës së Maqedonisë ndodh që presidenti i shtetit të kthejë ligj me flamur evropian, për herë të parë ndodh të parashtrohen 36,000 amendamente edhe kjo në lexim të tretë.

Grubi thotë se autor i këtij ligji është respektivisht VMRO-DPMNE ja.

"Këtë ligj ata e pranuan më 29 janar të vitit 2017 dhe tani parashtrojnë amendamente për bllokimin e të njëjtit. Ky patriotizëm i tyre është aq absurd dhe qytetarët duhet ta dinë se kjo bëhet vetëm për qëllime politike ditore", tha Grubi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test