Rasti “Alfa”, komandant Hoxha ka një porosi për Zaevin - Bota Sot
Rasti “Alfa”, komandant Hoxha ka një porosi për Zaevin

Maqedonia

E premte, 19 tetor 2018

Rasti “Alfa”, komandant Hoxha ka një porosi për Zaevin

Më: 10 shkurt 2018 Në ora: 00:11
Xhezair Shaqiri

Xhezair Shaqiri, i njohur si komandant Hoxha ka një porosi për qeverinë e Maqedonisë. Pas publikimit të videos ku shihet qartë se të dënuarit në rastin Alfa janë të pafajshëm, ai kërkon lirimin e të gjithë shqiptarëve të pafajshëm në kazamatet maqedonase.

“Dëshmi tronditëse për pafajësinë e ish- pjestarëve të UCK-së. Me urgjencë duhet të liruar nga burgu të gjithë të dënuarit të cilët janë gjykuar pa dëshmi apo në mungesë të provave.
Të dënohen politikanët, policët, prokurorët dhe gjykatësit të cilët i kanë lejuar apo montuar proceset.
Ky shtet duhet me urgjencë të bëjë reforma në gjyqësi dhe polici, institucione që po rrezikojnë jetërat e qytetarëve të pafajshëm”, është shprehur komandant Hoxha.
Ai kërkon lirimin e menjëhershëm të Rexhail Qerimit, Burhan Poroit dhe shumë shokëve tjerë të UCKsë, të cilët janë dënuar me burgim të përjetshëm pa asnjë dëshmi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test