Ruzhin: Marrëveshja është afër, Greqia kërkon një garantues - Bota Sot
Ruzhin: Marrëveshja është afër, Greqia kërkon një garantues

Maqedonia

E martë, 20 nëntor 2018

Ruzhin: Marrëveshja është afër, Greqia kërkon një garantues

Më: 13 shkurt 2018 Në ora: 15:36
Nano Ruzhin

Profesori Nano Ruzhin konsideron se me deklaratat e kryeministrit grek, Tsipras, për ndryshimin e Kushtetutës së Maqedonisë, kuptohet se zgjidhja e çështjes së emrit është shumë afër.

Sipas tij, kjo nënkupton se pas arritjes së marrëveshjes, kërkohet garantuesi i saj, që në këtë rast duhet të jetë ndryshimi i Kushtetutës së Maqedonisë, e cila kërkon dy të tretën e votave në Kuvend, shumicë që vështirë se do të arrihet.

Ai shton se megjithatë, edhe ky ndryshim nuk është i sigurtë, pasi që mund të vijë një parti tjetër dhe ta rikthejë emrin e vjetër. Kjo frikë, sipas Ruzhin vjen në aspektin e Gjykatës Kushtetuese e cila mund ta rrëzojë një marrëveshje ndërkombëtare, siç ishte rasti me Shqipërinë, kur marrëveshja e detit me Greqinë u rrëzua.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test