Bilalli: PSP-ja të merret me rastin “Monstra” - Bota Sot
Bilalli: PSP-ja të merret me rastin “Monstra”

Maqedonia

E premte, 16 nëntor 2018

Bilalli: PSP-ja të merret me rastin “Monstra”

Më: 13 shkurt 2018 Në ora: 15:49
Arta Billali Zendeli

Prokuroria Speciale Publike (PSP) do të mbaj duart larg përfaqësimit të aktakuzës në rastin “Monstra” deri sa nuk miratohen ndryshimet në Ligjin për dëshmitarët e mbrojtur. Nga Specialja njoftuan shkurt se ka procedurë para-hetimore por çdo gjë tjetër mbetet besueshmëri e hetimit. Për mbrojtjen ishte e pa pritshme akuza e njëjtë por u shprehen optimist se deri në seancën e radhës nuk përjashtohet mundësia që në proces të kyçet edhe PSP-ja. Ekspertët komentojnë nevojën e kyçjes së ekipit të Katica Janevas në rigjykim. Juristja Arta Zendeli vlerëson se Specialja duhet të përfshihet në këtë rast pasi që provat dhe dëshmitarët e tyre do ta zbardhnin të vërtetën.

Për shkak se bëhet fjalë për një proces i cili do të rigjykohet dhe dëshira akoma ekziston se kjo lëndë duhet të ndiqet nga PSP, mendoj se kjo e fundit duhet të jetë më e vendosur në punën e saj pasi që gëzon një besim të madh në opinion, sepse pritet zgjidhja e rasteve. Duhet të kyçet në këtë rast sepse duam ta shohim të procedohet nga PSP dhe më këtë të arsyeton besimin të cilin e gëzon si institucion i cili më së miri mund të menaxhon me situatat kritike në sistemin e drejtësisë në vend – deklaroi Arta Billali Zendeli, Juriste.

Ditë më parë filloi rigjykimi i rastit “Monstra”. Prokurori Naum Panovski mbrojti të njëjtën aktakuzë, gjegjësisht atë për terrorizëm të shtruar nga ish Prokurorja Gordana Geshkovska. Seanca e djeshme u anulua për shkak të mos përfshirjes së të akuzuarit Sami Luta në akuzë bashkë me të akuzuarit e tjerë. Palët u pajtuan që rasti të rigjykohet në mungesë të dy të akuzuarve Alil Demiri dhe Afrim Ismailoviq. Mbrojtja në rigjykim fillimisht do të kërkojë veturën e dyshimtë Opel Omega, duke pritur në të njëjtën kohë që Specialja të zbardh të vërtetën e dëshmitarit të vetëm të mbrojtur në këtë rast. Më 24 nëntor të vitit kaluar më kërkesë të Prokurorisë Publike mbi dyshimet e hedhura ndaj akuzës për terrorizëm dhe mundësisë për rrethana të reja që mund të burojnë nga bisedat e përgjuara, Gjykata Supreme unanimisht vendosi për kthimin e lëndës në shkallën e parë. Për vrasjen e pesëfishtë në liqenin e Smillkovës në vitin 2012 me burg të përjetshëm u dënuan gjashtë persona: Alil Demiri, Haki Aizir, Fejzi Aziri, Sami Luta, Afrim Ismajloviq dhe Agim Ismajloviq. Nga akuza ishte liruar Rami Sejdii.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test