Këto janë vendimet e Qeverisë së Maqedonisë në seancën e 54-të të saj - Bota Sot
Këto janë vendimet e Qeverisë së Maqedonisë në seancën e 54-të të saj

Maqedonia

E hënë, 19 nëntor 2018

Këto janë vendimet e Qeverisë së Maqedonisë në seancën e 54-të të saj

Më: 13 shkurt 2018 Në ora: 21:04
Mbledhja e Qeverisë së Maqedonisë

Qeveria e Maqedonisë ka mbajtur seancën e 54-të me radhë ku janë diskutuar disa çështje, si edhe janë marrë disa vendime, të cilat do t’i sjellim më poshtë.

Qeveria i miratoi ndryshimet dhe plotësimet e Dispozitës për kriteret për subvencionimin e duhanit, që u mundëson prodhuesve të duhanit më shumë subvencione, duke filluar nga korrja e vitit 2017.

Dy investime të jashtme do të mbështeten në hyrjen e tyre në Maqedoni. Bëhet fjalë për kompaninë e ilaçeve, “Sagen”, e cila do të ketë lehtësime për marrjen me qira të tokës ndërtimore, si edhe për kompaninë “VIK” në Zonën teknologjike industriale zhvillimore në Prilep.

U miratua raporti i Ndërmarrjes publike për menaxhimin me pyjet, “Pyjet e Maqedonisë” që ka të bëjë me harxhimet rreth aksionit “Dita e Drurit”, si edhe për mbjelljen e palmave. Në këto raste janë harxhuar 17,8 milionë euro dhe 31 milionë denarë shtesë.

Qeveria bëri të ditur se është pranuar Raporti për përparimin në realizimin e projekteve të Vendimit të UNESCO-së për rajonin e Ohrit, pra udhëzimet e UNESCO-së janë pranuar.

Qeveria vendosi nxjerrjen në ankand të Mercedesit 600 mijë eurosh të vlerë nga Qeveria Gruevski.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test