“Trajektorja”, Gruevski kthehet sërish në gjykatë - Bota Sot
“Trajektorja”, Gruevski kthehet sërish në gjykatë

Maqedonia

E premte, 16 nëntor 2018

“Trajektorja”, Gruevski kthehet sërish në gjykatë

Më: 14 shkurt 2018 Në ora: 11:29
Nikolla Gruevski

Në Gjykatën Penale sot duhet të mbahet seanca për lëndën “Trajektorja”, në të cilën ish-kryeministri Nikolla Gruevski është i akuzuari kryesor por dhe ish-zëvendëskryeministri Vlladimir Peshevski, ish-ministri i Transportit dhe Lidhjeve Mile Janakievski dhe ish-drejtori i Agjencisë për rrugë shtetërore, Lupço Georgievski.

Ata dyshohen se në gjysmën e dytë të vitit 2012 dhe gjatë vitit 2013 kanë marrë shumë veprime me të cilat në procedurën për përzgjedhjen e kompanisë për ndërtimin e autostradës Miladinovci – Shtip dhe Kërçovë – Ohër i kanë shfrytëzuar dhe i kanë tejkaluar autorizimet.

Me këtë, sipas aktakuzës së PSP-së, e kanë dëmtuar buxhetin e shtetit prej të paktën 155 milionë euro dhe për të njëjtën vlerë, kompanisë realizuese i kanë mundësuar të përfitojë dobi pronësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test