Intelektualët maqedonas kërkojnë ndërprerjen e bisedimeve me Greqinë - Bota Sot
Intelektualët maqedonas kërkojnë ndërprerjen e bisedimeve me Greqinë

Maqedonia

Intelektualët maqedonas kërkojnë ndërprerjen e bisedimeve me Greqinë

Më: 17 shkurt 2018 Në ora: 11:45
Ilustrim

Rreth 200 intelektualë maqedonas bëjnë thirrje për ndërprerje të bisedimeve për çështjen e emrit dhe të bëhet përpjekje për të bashkuar kombin dhe për të krijuar konsensus kombëtar, mbi prioritetet e brendshme dhe vlerat demokratike.

Ata thonë se ndjejnë përgjegjësi historike që të mos heshtin për mënyrën se si qeveria udhëheq bisedimet me Greqinë, për çështjen e identitetit kombëtar dhe gjuhës.

Intelektualët më tej shtojnë se përderisa qeveria dhe opozita nuk dëgjojnë kërkesat e tyre, do të ballafaqohen me rezistencë jo të dhunshme dhe se do të mbahen mend për rolin e tyre joshtetëror, kapitullues dhe të pabesë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test