Maqedonia e para në rajon për korrupsion - Bota Sot
Maqedonia e para në rajon për korrupsion

Maqedonia

Maqedonia e para në rajon për korrupsion

Më: 22 shkurt 2018 Në ora: 12:42
Transparency International

Transparency International ka publikuar indeksin e perceptimit të korrupsionit për vitin 2017. Ajo që lë për të dëshiruar është se çrrënjosja e korrupsionit në Ballkanin Perëndimor shkon shumë ngadalë dhe se Maqedonia radhitet në vendin e 107.

Nga vendet e rajonit, Sllovenia ka më pak korrupsion, edhe atë e 34-ta, Kroacia e 57-ta, Greqia dhe Rumania ndajnë vendin e 59, Mali i Zi (64), Bullgaria (71), Serbia (77), Kosova (85) dhe Shqipëria (91).

Në rangun botëror, Zelanda e Re, Danimarka dhe Finlanda marrin vendet e para, gjegjësisht me më pak korrupsion në vendet e tyre, ndërsa Somalia radhitet e fundit në listën prej 180 shteteve sa i përket perceptimit të korrupsionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test