Joveski: Prokuroria nuk mund të ngritë procedurë kundër personit të panjohur - Bota Sot
Joveski: Prokuroria nuk mund të ngritë procedurë kundër personit të panjohur

Maqedonia

Joveski: Prokuroria nuk mund të ngritë procedurë kundër personit të panjohur

Më: 22 shkurt 2018 Në ora: 15:19
Lubomir Joveski

Prokurori publik shtetëror Lubomir Joveski sot në Parlament, lidhur me rastin me abuzimin seksual të vajzës 13-veçare nga shtëpia  “24 Maj” deklaroi se PTHP udhëheq procedurë kundër kryerësit konkret, derisa në prokurorinë e Shkupit ka parashtruar vetëm vërejtje zyrtare. Kjo Prokurori, sipas tij, nuk mund të veprojë nëse nuk dihet identiteti i kryerësit.

“Prokuroria nuk mund të ngrejë akuzë kundër personit N.N dhe prokuroria në bazë të këtyre njoftimeve zyrtare ka kërkuar të dhëna të caktuara nga MPB për përcaktimin e identitetit për kryerësin e veprës penale. Kur do ta kemi identitetin e kryerësit të veprës penale do të hapim hetim”, theksoi Joveski duke u përgjigjur në pyetjen e deputetes Ivana Tufegçiq.

Joveski thotë se nuk ka rastet të tjera në “sirtarët” e Prokurorisë, ndërsa ka për to do të ketë procedura përkatëse.

Zëvendëskryeministri Bujar Osmani duke u përgjigjur në pyetjen e deputetit Rexhail Islamili, tha se në seancën e fundit Qeveris ka vendosur ta hapë vendkalimin kufitar Bellanoc – Stançiq, në kufirin Maqedoni-Kosovë, me objekt të përkohshëm dhe se për këtë janë të obliguara MPB-ja dhe Dogana.

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës Renata Deskoska Treneska informoi se propozim teksti i ligjit të ri për arsim të lartë është përpiluar dhe se tani është çështja e dakordimit në suaza të koalicionit që ligji të vendoset në procedurë qeveritare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test