BDI: Nuk ka pasur keqpërdorime të parave të popullit - Bota Sot
BDI: Nuk ka pasur keqpërdorime të parave të popullit

Maqedonia

BDI: Nuk ka pasur keqpërdorime të parave të popullit

Më: 23 shkurt 2018 Në ora: 18:16
Artan Grubi

Pas ankesës së Transparency International – Maqedoni (TIM), Komisioni shtetëror për parandalim të korrupsionit (KSHPK) konfirmoi “ekzistimin e dyshimit bazë për keqpërdorim të mjeteve buxhetore dhe mjeteve nga fondet publike në financimin e BDI-së dhe për këtë me shkrim e ka njoftuar Prokurorinë Themelore Publike Shkup për shkak të veprimit të mëtutjeshëm”.

Artan Grubi nga BDI sqaron se të gjithë funksionarët e emëruar dhe të përzgjedhur të BDI-së japin nga pesë për qind nga pagat për anëtarësi në parti.

“Në institucionet e theksuara me urdhëresë të përhershme u ndalen mjete funksionarëve të emëruar nga BDI-ja dhe i transferojnë paratë nga pagat e tyre në llogarinë e partisë. Nëse bën falsifikim ose keqpërdorim pse të shkohet përmes bankës”, theksoi ai.

Funksionari i BDI-së gjithashtu mendon se Transparency International – Maqedoni është dashur të kërkojë mendim nga BDI-ja lidhur me këtë.

“Drejtorët, për shembull, tha ai, paguajnë anëtarësi nga paga me urdhëresë të përhershme dhe kjo perceptohet sikur hekurudha ta financojë BDI-në. Në muaj BDI-ja mbledh rreth tre deri katër mijë euro dhe me ato para mbahet partia, paguhet rryma, uji, selia në Tetovë dhe të tjera”, thotë Grubi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test