Media greke: Arrihet marrëveshja për emrin e Maqedonisë - Bota Sot
Media greke: Arrihet marrëveshja për emrin e Maqedonisë

Maqedonia

Media greke: Arrihet marrëveshja për emrin e Maqedonisë

Më: 5 mars 2018 Në ora: 19:00
Foto ilustrim

Shkupi dhe Athina kanë arritur një marrëveshje mbi emrin e Maqedonisë, shtrirjen e përdorimit të emrit të vendit dhe akronimet, shkruan e përditshmja greke Kathimerini.

Sipas gazetës, negociatat u kthyen në një "enigmë të pazgjidhshme", pavarësisht nga optimizmi fillestar i Athinës, thotë një korrespondent nga agjencia maqedonase e MIA-s nga Athina.

Sipas Kathimerini, qeveria greke tani duhet të përballet me partinë e opozitës Demokracia e Re, e cila dëshiron që Maqedonia të ndryshojë kushtetutën, edhe pse "Shkupi përjashtoi mundësinë e ndryshimeve në kushtetutë, që u shfaqën nga kryeministri maqedonas Zoran Zaev në intervistat".

"Nëse ka përparim në negociata, është e mundur që Athina të propozojë një amendament të thjeshtë të Kushtetutës", shkruan Kathimerini.

Sipas burimeve të gazetës, "është arritur një marrëveshje mbi emrin, qëllimin e përdorimit të tij dhe akronimet".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test