Selmani: Nuk është hera e parë që kërcënohem nga njerëz të afërt me BDI-në - Bota Sot
Selmani: Nuk është hera e parë që kërcënohem nga njerëz të afërt me BDI-në

Maqedonia

Selmani: Nuk është hera e parë që kërcënohem nga njerëz të afërt me BDI-në

Më: 8 mars 2018 Në ora: 23:43
Naser Selmani

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë (SHGM) Naser Selmani, në llogarinë e tij në Facebook shkruan se kërcënimet e fundit nuk janë të parat që kanë arritur në adresë të tij.

Selmani shkruan se kjo nuk është hera e parë që kërcënohet dhe provokohet nga njerëz të afërt me BDI-në, por që nuk ka dashur t’i publikojë.

“Nuk është hera e parë që kërcënohem dhe provokohem nga njerëz të afërt me BDI. Nuk i kam paraqitur ne publik sepse nuk kam dashur në asnjë moment të mendojnë kërcënuesit se vertët ua kam frikën. I kam raportuar kërcënimet në polici thjeshtë për të lënë gjurmë nëse dikush prej dhunuesve të BDI përpiqet ti realizojnë kërcënimet. Dua t’u faleminderohem të gjithë kolegëve për solidaritetin e tyre. I bind se SHGM, padallim kërcënimeve dhe shantazheve ndaj meje, nuk do të heq dorë nga misioni jonë i përbashkët, liria e fjalës në Maqedoni të jetë pjesë e jetëve tona, e jo angazhim deklarativ në Kushtetutë”, shkruan Selmani.

Ai e vlerëson reagimin e ministrit të Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, ndërsa nuk ka të njëjtin qëndrim për prokuroren Spasevska.

Përndryshe, kryetari i SHGM-së është kërcënuar nga vëllau i anëtarit të BDI-së, Bekir Asani, për shkak të qëndrimit të tij që kishte për incidentin që Asani para disa ditëve pati me një zyrtare policore.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test