Kushtetuesja vendos për uljen e pagave të zëvendëskryeministrave - Bota Sot
Kushtetuesja vendos për uljen e pagave të zëvendëskryeministrave

Maqedonia

Kushtetuesja vendos për uljen e pagave të zëvendëskryeministrave

Më: 14 mars 2018 Në ora: 00:36
Gjykata kushtetuese konsideron se funksioni zëvendës kryeministër është fiktiv, kjo nënkupton se atyre do ju ulet rroga.

Gjykata kushtetuese anuloi një pjesë të nenit 14 të Ligjit për paga dhe kompensime të tjera të deputetëve dhe konstatoi se funksioni “nënkryetarët e Qeverisë” nuk ekziston në qarkullimin ligjor të Republikës së Maqedonisë dhe në këtë mënyrë nuk mund të llogarisë një koeficient të posaçëm të pagës për atë funksion.

Gjykata kushtetuese konsideron se funksioni zëvendës kryeministër është fiktiv, kjo nënkupton se atyre do ju ulet rroga.

Ky vendim vjen nga nisma e partisë politike “E majta” që në muajin dhjetor ngriti kërkesë për vlerësimin e kushtetutshmërisë së nenit 14 të ligjit për paga dhe kompensime

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test