Urko do të dëshmojë në seancën për lëndën "Tank" - Bota Sot
Urko do të dëshmojë në seancën për lëndën "Tank"

Maqedonia

E diel, 21 tetor 2018

Urko do të dëshmojë në seancën për lëndën "Tank"

Më: 23 prill 2018 Në ora: 09:50
Ilustrim

Dejan Mitrovski Urko, ish shefi i sigurimit të ish kryeministrit Nikolla Gruevski, sot duhet të paraqitet në Gjykatën penale në Shkup, si dëshmitarë i rastit ‘Tank’, që ka të bëjë me blerjen e makinës luksoze me vlerë prej 600 mijë euro. Ai do të jetë një nga tetë dëshmitarët e mbrojtjes që janë ftuar për të dëshmuar.

Ky rast ka të bëjë me keqpërdorimin e detyrës zyrtare dhe autorizimit nga ana e ish-ministres së Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska dhe shefit të furnizimeve publike Gjoko Poposki si dhe ish-kryeministri, Nikolla Gruevski, gjegjësisht për blerjen e Mercedesit luksoz me vlerë mbi gjysmë milionë euro, me çka i kanë shkaktuar dëm buxhetit shtetëror.

Ish-ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska në këtë rast do të gjykohet veçmas për shkak shtatzënisë së rrezikshme.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test