Urko e ka lutur Gruevskin që të blej "Mercedesin" - Bota Sot
Urko e ka lutur Gruevskin që të blej "Mercedesin"

Maqedonia

E enjte, 18 tetor 2018

Urko e ka lutur Gruevskin që të blej "Mercedesin"

Më: 25 prill 2018 Në ora: 13:00
Dejan Mitrovskit - Urko

Gjykimi për lëndën "Tenk" i Prokurorisë Speciale Publike (PSP), sot ka vazhduar me dëshmin e Dejan Mitrovskit - Urko, ish-shefit të sigurimit të Nikolla Gruevskit.

Ai para trupit Gjykues tha se vetura për sigurimin e VIP perosnalitetetve shumë shpesh ka qenë në defekt dhe nga këtu shumë shpesh kanë ndodhur situata jo të këndëshme. Veturat e vjetra, sipas tij, kanë paraqitur rrezik për funksionarët të cilët janë vozitur me të, ndërsa edhe vetë ai në shumë raste ka pasur kokëdhimbje. Theksoj se që kur Nikolla Gruevski ka ardhur ne kryje të Qevrisë së Republikës së Maqedonisë ka kërkuar që të blihet një vetur e re dhe këtë kërkesë disa herë e ka ripërsëritur.

Në rastin "Tank" për blerjen e veturës luksoze të markës "mercedes" për 600 mijë euro, të akuzuar janë ish-kryeministri Nikolla Gruevski, ish-ministrja e Punëve të Bredshme, Gordana Jankullovska dhe ish ndihmës ministri i policisë, Gjoko Popovski.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test