Bogov tërhiqet nga rikandidimi për guvernator të Bankës Popullore të Maqedonisë - Bota Sot
Bogov tërhiqet nga rikandidimi për guvernator të Bankës Popullore të Maqedonisë

Maqedonia

E shtunë, 20 tetor 2018

Bogov tërhiqet nga rikandidimi për guvernator të Bankës Popullore të Maqedonisë

Më: 16 maj 2018 Në ora: 13:56
Dimitar Bogov

Dimitar Bogov tërhiqet nga rikandidimi për guvernator të Bankës Popullore të Maqedonisë dhe për këtë ka informuar kryetarin e shtetit Gjorgi Ivanov, i cili e propozoi për guvernator për një mandat të ri.

Në letrën e shkruar për AIM, Bogov thekson se me vëmendje e ndjek debatin në publik me propozimin që për një mandat të dytë të emërohet për guvernator të Bankës Popullore të Maqedonisë dhe se më herët e ka sjell vendimin duke pasur parasysh reagimet e një pjese të aktorëve politik dhe afateve të caktuara.

“Gjatë kësaj periudhe dua t’i falënderohem kryetarit të shtetit, prof. Gjorgi Ivanov për besimin që më dha që përsëri të kandidohem për njeri të parë të Bankës Popullore të Maqedonisë, me çka kjo për mua paraqet valorizimi punës të bërë gjatë shtatë viteve të kaluara. Duke pasur parasysh reagimet e disa aktorëve politik, politikën momentale të konstituimit dhe afatet për zgjedhjen e guvernatorit, në interes të shtetit tërhiqem nga kandidimi për guvernator i Bankës Popullore, me çka do ta informojë edhe kryetarin”, thekson Bogov.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test