Zakharieva pret që vendet e Ballkanit Perëndimor të anëtarësohen në BE deri në vitin 2025 - Bota Sot
Zakharieva pret që vendet e Ballkanit Perëndimor të anëtarësohen në BE deri në vitin 2025

Maqedonia

Zakharieva pret që vendet e Ballkanit Perëndimor të anëtarësohen në BE deri në vitin 2025

Më: 16 maj 2018 Në ora: 15:09
Shefja e diplomacisë bullgare, Ekaterina Zakharieva

Shefja e diplomacisë bullgare, Ekaterina Zakharieva sot dha shpresë se dy vendet nga Ballkani Perëndimor do të jenë anëtare të Bashkimit Evropian deri në vitin 2025.

Zakharieva në Sofje merr pjesë në konferencën e Komitetit evropian për çështje ekomomike dhe sociale, ku është kërkuar integrimi i Ballkanit Perëndimor të bëhet prioritet kryesor i BE-së.

Ajo theksoi rolin e shoqërisë civile në zhvillimin ekonomik social dhe lidhjen me Ballkanin Perëndimor.

Pjesëmarrësit në Konferencë theksojnë se edhe pse ekonomitë e vendeve nga Ballkani Perëndimor edhe më tej theksojnë rritje, vendet nga rajoni qëndrojnë si vendet më të varfra në Evropë. Vlerësohet se përafrimi i standardit jetësor me BE mund të zgjas deri 40 vjet.

Në deklaratën përfundimtare të Konferencës së Komitetit Evropian për çështje ekonomike dhe sociale thuhet se në interes të të gjithëve është që rajoni i Ballkanit Perëndimor të kyçet drejt BE-së. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test