Bullgaria dhe Maqedonia me projekt të përbashkët për treg të integruar energjetik - Bota Sot
Bullgaria dhe Maqedonia me projekt të përbashkët për treg të integruar energjetik

Maqedonia

Bullgaria dhe Maqedonia me projekt të përbashkët për treg të integruar energjetik

Më: 16 maj 2018 Në ora: 17:37
Ilustrim

Maqedonia dhe Bullgaria do të bashkëpunojnë në pilot projekt për integrim të tregjeve energjetike midis anëtares së Bashkimit Evropian dhe vendit kandidat për anëtarësim, konform Marrëveshjes për formimin e Komunitetit Energjetik.

Kjo është paraparë në projekt-memorandumin midis Ministrisë Bullgare të Energjetikës dhe Ministrisë së Ekonomisë për bashkimin e tregjeve ekonomike “Një ditë përpara” që Qeveria bullgare tashmë e ka miratuar, theksohet në kumtesën e Qeverisë bullgare.

Memorandumi ka për qëllim të krijojë të drejta të barabarta dhe batë rregullatore për bashkimin e tregjeve të energjisë elektrike. “Një ditë përpara”, midis dy vendeve edhe atë nën kushte jodiskrimunese dhe të drejta.

Nënshkrimi i Memorandumit është element nga përpjekjet e përbashkëta për ndërlidhje në sektorin energjetik, krijimin e vendeve të punës dhe zhvillim të tregut konkurrues dhe të integruar energjetik në rajon, sinkronizim të plotë me politikë të vazhduar të Bullgarisë për garantimin e dërgesave të qëndrueshme dhe të mjaftueshme energjetike për Evropën Juglindore, theksohet në kumtesën e Ministrisë Bullgare të Energjetikës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test