Donçev: Thertoret e Zvicrës kanë kushte më të mira se sallat e operacioneve ke ne - Bota Sot
Donçev: Thertoret e Zvicrës kanë kushte më të mira se sallat e operacioneve ke ne

Maqedonia

E shtunë, 20 tetor 2018

Donçev: Thertoret e Zvicrës kanë kushte më të mira se sallat e operacioneve ke ne

Më: 17 maj 2018 Në ora: 13:27
Den Donçev

Shëndetësia nuk ishte prioritet i qeverisë së mëparshme dhe është në një gjendje shumë të keqe, tha drejtori i FSSHM, Den Donçev. Ai flet se sa janë zvogëluar sallat e kirurgjisë ortopedike ose Spitalit i Përgjithshëm i qytetit “8 shtator”. Ai i krahasoi me klinikat zvicerane ku thotë se “bagëtitë janë në kushte më humane dhe higjienike sesa dhomat e operacionit në vendin tonë”.

Për gjendjen katastrofale në spitale në infrastrukturën e brendshme dhe organizimit, me rrezik që të ngelim pa mjek. Për këtë si fond nuk ka kontroll ndaj farmacive dhe mjekëve amë, e cila është shkaku pse nuk ka ilaçe me recetë në çdo kohë, si planifikojnë t’i zgjidhin problemet. Për importin paralel të ilaçeve, për blerjen e ilaçeve e cila do të centralizohet, për integrimin në sistemin informativ dhe lidhjen e tërë shëndetësisë që është planifikuar për tri vitet e ardhshme. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test