Në Sofje arrihet marrëveshja, ky do të jetë emri i ri i Maqedonisë? - Bota Sot
Në Sofje arrihet marrëveshja, ky do të jetë emri i ri i Maqedonisë?

Maqedonia

E premte, 16 nëntor 2018

Në Sofje arrihet marrëveshja, ky do të jetë emri i ri i Maqedonisë?

Më: 17 maj 2018 Në ora: 20:16
Zaev dhe Tspiras

Mediat në Maqedoni kanë raportuar se tashmë është arritur zgjidhja e kontekstit disa vjeçar rreth emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë.

Zgjidhja për emër që po raportohet nëpër media, nuk është dëgjuar më parë.

“Ilindenska Republika Makedonija” është zgjidhja e dakorduar dhe e pranueshme që fshihet pas deklaratës së sotme të kryeministrit Zoran Zaev ne Sofje, kur tha se ekziston një zgjidhje e pranueshme për te dyja palët.

Këtë për gazetën KOHA të Maqedonisë e pohojnë burime diplomatike në Shkup që dëshirojnë të mbeten anonime.

Kjo zgjidhje kompromisi duhet të mare drite jeshile edhe nga opozita e të dyja vendeve.

Këto konsultime i paralajmëroi edhe kryeministri Zoran Zaev në konferencën për gazetarë pas përfundimit të Samitit të BE-së për Ballkanin Perëndimor në Sofje.

Për momentin nuk ka konfirmim zyrtar për këtë zgjidhje të mundshme të dakorduar mes dy kryeministrave Zaev dhe Cipras, as nga autoritet në Shkup, e as nga ato në Athinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test