Tzanakopoulos: Emri të zgjidhet nga propozimet e Nimetz - Bota Sot
Tzanakopoulos: Emri të zgjidhet nga propozimet e Nimetz

Maqedonia

Tzanakopoulos: Emri të zgjidhet nga propozimet e Nimetz

Më: 21 maj 2018 Në ora: 16:23
Tnakopoulos

Pala greke këmbëngul se zgjidhja më e mirë është zgjedhja e një emri është njëri nga ato propozimet e ndërmjetësuesit Nimetz, thotë një zëdhënës dhe ministër i qeverisë greke pa portofol Dimitris Tzanakopoulos, në një intervistë me radion greke “Real fim”.

Tnakopoulos përshëndeti pranimin e erga omnes, duke e përmendur atë si një zhvillim pozitiv dhe një hap pozitiv nga takimi i dy kryeministrave.

Sa i përket emrit, ne nuk kemi arritur atje. Sigurisht që ka propozime që janë vënë në tryezë, por pala greke këmbëngul se zgjidhja më e mirë është zgjedhja e një emri nga ato të propozuar nga ndërmjetësi Nimitz. Por ne nuk kemi arritur atje, na duhet ende rrugë në mënyrë që të mund të flasim për një marrëveshje përfundimtare”, tha Tanakopoulos në intervistë, duke shtuar se propozimet e fqinjëve tanë sigurisht që diskutohen, por negociatat po funksionojnë në një kornizë dhe është mirë të përmbahemi në të. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...