Osmani: Propozimi për emrin është një formulë magjike - Bota Sot
Osmani: Propozimi për emrin është një formulë magjike

Maqedonia

E hënë, 22 tetor 2018

Osmani: Propozimi për emrin është një formulë magjike

Më: 21 maj 2018 Në ora: 21:33
Bujar Osmani

Propozimi Republika e Ilindenska Makedonia është një formulë magjike që i përshtatet të gjitha blloqeve në një mozaik të suksesshëm, thotë zv. kryeministri përgjegjës për integrimin në BE, Bujar Osmani.

Ai mbrëmë në emisionin “Top Tema”, tha se në të gjithë procesin, duhet bërë një dallim midis esencës dhe formës.

Ai theksoi se këto janë pikëpamje të afërta me qeveritë e të dyja vendeve, ndërsa për çështjën nuk vendosin vetëme qeveritë, por edhe opozita qytetare dhe procesi tani është në një fazë të konsultimit me palët e tjera të interesit.

Ai shtoi se kjo nuk është një zgjidhje përfundimtare, por një qëndrim i koordinuar i qeverive që mund të jetë një zgjidhje përfundimtare.

Osmani theksoi se asgjë nuk është rënë dakord derisa negociatat të jenë në procesin e negociues.

Ai tha se nëse ka garnca shtesë për ato duhet të bisedohet.

Osmani thekson se të dyja palët kanë arritur në pikën më ideale të procesit, ndërsa kthimi mbrapa do të shkakton dëme.

Sqaroi s në paketën e bisedimeve gjuha qëndron maqedonase, ndërsa shtetësia maqedonase/shtetësia e Republikës Ilindenska e Makedonija.

Osmani theksoi se sipas partnerit të koalicionit qeveritar shqiptar në Qeveri, nuk duhet të ketë referendum për emrin, por nëse sillet ai vendim ne në mënyrë aktive do të kyçemi në referendum.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test