Kurz: Maqedonia tani ka mundësi për anëtarësim në BE - Bota Sot
Kurz: Maqedonia tani ka mundësi për anëtarësim në BE

Maqedonia

E mërkurë, 24 tetor 2018

Kurz: Maqedonia tani ka mundësi për anëtarësim në BE

Më: 13 qershor 2018 Në ora: 17:54
Sebastian Kurz

Maqedonia ka mundësi të kyçet në BE, pasi që dje Shkupi dhe Athina arriten marrëveshje për çështjen e emrit të Maqedonisë, deklaroi sot në Berlin kancelari austriak, Sebastian Kurz.

Kurz theksoi se shihet perspektivë e qartë për tërë rajonin e Ballkanit Perëndimor dhe Maqedoninë si anëtare e BE-së.

Në konferencën e përbashkët për shtyp me ministrin gjerman për Punë të Brendshme, Jorst Seehofer, Kurz shtoi se Vjena uron Shkupin dhe Athinën për zgjidhjen e kontestit të emrit dhe shpreson se ky hap do të kontribuojë në afrimin e mëtejmë mes Ballkanit Perëndimor dhe BE-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test