‘Kathimerini’ publikon tekstin e “Marrëveshjes për Maqedoninë Veriore” - Bota Sot
‘Kathimerini’ publikon tekstin e “Marrëveshjes për Maqedoninë Veriore”

Maqedonia

E shtunë, 20 tetor 2018

‘Kathimerini’ publikon tekstin e “Marrëveshjes për Maqedoninë Veriore”

Më: 13 qershor 2018 Në ora: 21:02
Foto ilustrim

Gazeta greke ‘Kathimerini’ publikoi dokumentin, për të cilin thotë se është verzioni zyrtar i marrëveshjes mes Greqisë dhe Maqedonisë për çështjen e emrit.

Në këtë tekst thuhet se emri ‘Republika Maqedonia Veriore’ do të shfrytëzohet për përdorim të përgjithshëm, gjegjësisht ‘erga omnes’, kombi është maqedonas/qytetarë të Republikës Maqedonia Veriore, ndërsa gjuha mbetet gjuha maqedonase.

Dokumenti me tekstin e Marrëveshjes për Maqedoninë e Veriut, i publikuar nga ‘Kathimerini’ që sipas këtij lajmi është shpërndarë te liderët politik të Greqisë me urdhër të kryeministrit Tsipras ka 19 faqe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test