Grupi i Vishegradit: Maqedonia të fillojë bisedimet me BE-në - Bota Sot
Grupi i Vishegradit: Maqedonia të fillojë bisedimet me BE-në

Maqedonia

Grupi i Vishegradit: Maqedonia të fillojë bisedimet me BE-në

Më: 20 qershor 2018 Në ora: 13:02
Grupi i Vishegradit

Presim lajme të mira javën që vjen, Maqedonia duhet të fillojë bisedimet me BE-në. Do t’ju ndihmojmë me aq sa mundemi sepse vendi duhet të bëhet anëtare e plotë e BE-së, kurse marrëveshje me Greqinë është vetëm shtesë për nisjen e procesit drejt BE-së, deklaruan ambasadorët e Hungarisë dhe Sllovakisë, Laslo Duks dhe Henrik Markush, në konferencën për shtyp të Grupit të Vishegrad.

Edhe Duksi edhe Markushi theksuan se Grupi i Vishegradit është mbështetës i fuqishëm i zgjerimit të BE-së. Ata thanë se për anëtarësim të Maqedonisë, koha është e vërtetë , kurse zgjidhja është e qartë.

“Hapja e bisedimeve duhet të filloj menjëherë, edhe pse marrëveshja me Greqinë përshpejton shumë procesin. Na vjen keq që fillimi për bisedime nuk filloj me parë”, deklaroi ambasadori Markush.

Sipas Duks, marrëveshja mes Greqisë dhe Maqedonisë është çështje e ndjeshme dhe përgjithësisht duhet të mbajë dy anë.

Krahas zgjerimit të BE-së, siguria, zgjidhja e problemit shumëvjeçar të emigrantëve, promovimi i bashkimit, do të jenë pjesë e prioriteteve të Grupit të Vishegradit në 12 muajt e ardhshëm. Në foks do të jenë energjetika, ushqimi, ndryshimet klimatike si dhe zgjidhjet digjitale dhe inovative.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test