Ruzhin: BE-ja dhe NATO-ja presin dritën jeshile nga Athina për Maqedoninë - Bota Sot
Ruzhin: BE-ja dhe NATO-ja presin dritën jeshile nga Athina për Maqedoninë

Maqedonia

E hënë, 19 nëntor 2018

Ruzhin: BE-ja dhe NATO-ja presin dritën jeshile nga Athina për Maqedoninë

Më: 21 qershor 2018 Në ora: 15:23
Nano Ruzhin

As nga pala Greqia as nga Maqedoni nuk konfirmojnë nëse Greqia, në pajtim me marrëveshjen në Prespë, ka dërguar raportimin deri te Stoltenberg dhe Tusk, me raportimin e të cilit duhet të hiqen të gjitha pengesat e integrimeve euro atlantike të vendit. Megjithatë, ish ambasadori në NATO, Nano Ruzhin, mendon se Maqedoia do të shpërblehet në Samititn e Aleancës në korrik, që kur Kryeministri Zoran Zaev deklaroi se Këshilli i NATO-s e ka vendos në rend të ditës ftesën e Maqedonisë.

“Kjo do të thotë se fitojmë ftesë më datë 11 dhe 12 korrik. Ftesa është proces i zgjat 1 vjet deri në anëtarësim”, sqaron Nano Ruzhin, ish ambasador në NATO.

Ai shton se procesi i ftesës për anëtarësim deri në anëtarësimin në NATO është proces, i cili do të marr kohë. Nevojitet ratifikimi i anëtarësimit të Maqedonisë nga të gjitha vendet anëtare.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test