Filloi Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia pret marrjen e ftesës për anëtarësim - Bota Sot
Filloi Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia pret marrjen e ftesës për anëtarësim

Maqedonia

E hënë, 19 nëntor 2018

Filloi Samiti i NATO-s në Bruksel, Maqedonia pret marrjen e ftesës për anëtarësim

Më: 11 korrik 2018 Në ora: 10:28
NATO

Shefat e shteteve dhe qeverive, anëtare të NATO-s, sot dhe nesër do të mbajnë samit në Bruksel. Në samit presidenti i SHBA-ve, Donald Trump do të kërkojë nga aleanca që të mbledhin më shumë para për mbrojtjen. Dje Jens Stoltenber, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, tha se disa vende japin vetëm 2 për qind nga buxheti i tyre për mbrojtjen. Ato janë SHBA, Britania e Madhe, Greqia, Estonia, Letonia, Lituania, Polonia dhe Rumania.

Mbuluesi më i madh i shpenzimeve të NATO-s janë SHBA-të. Një pjesë nga vendet janë afër kësaj përqindje, ndërsa disa vende tjera janë larg arritjes së kësaj.

Në Samitin e NATO-s, anëtaret priten që të marrin vendi, për strukturën komanduese të Aleancës e cila duhet të rritet për 1200 persona. Anëtaret e NATO-s duhet të sjellin vendim për fillimin e bisedimeve për anëtarësimin e Maqedonisë në Aleancë. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test