OBRM-PDUKM: Manipulimet e LSDM-së rreth referendumit janë përpjekje që të fshihet vjedhja që po ndodh momentalisht - Bota Sot
OBRM-PDUKM: Manipulimet e LSDM-së rreth referendumit janë përpjekje që të fshihet vjedhja që po ndodh momentalisht

Maqedonia

E premte, 19 tetor 2018

OBRM-PDUKM: Manipulimet e LSDM-së rreth referendumit janë përpjekje që të fshihet vjedhja që po ndodh momentalisht

Më: 21 korrik 2018 Në ora: 11:10
Ilustrim

Nëpërmjet një kumtese të lëshuar, OBRM-PDUKM-ja ka thënë se “LSDM-ja shkeli në në kriminalitet dhe të gjitha manipulimet rreth referendumit dhe bisedime partiake janë përpjekje që të fshihet vjedhja që po ndodhën për momentin.

“Deri sa qytetarët janë të shqetësuar se a do të ketë referendum dhe a do të jetë referendum këshillues apo obligator, Zoran Zavi jep monopol dhe 35 milionë euro një firme e cila ekziston një muaj dhe që është e vetmja që ka konkurruar”, thuhet në kumtesën e OBRM-PDUKM-së.

OBRM-PDUKM-ja shton “derisa qytetarët kujdesen për Komisionin Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) që duhet ta udhëheq referendumin dhe të garantojë fer votime, Zaev ndan 10 milionë euro firmave të Koço Angjshevit, Hari Llokvenec dhe partiak tjerrtë, duke i prezantuar si inovatorë” thuhet në kumtesë duke shtuar se Zoran Zaevi dhe shumica qeveritare për çdo çmim duan që ta realizojnë marrëveshjen kapitulluese me Greqinë.

“Me shkeljen e Kushtetutës dhe ligjeve, Zoran Zaevi dhe LSDM-ja në mënyrë më brutale e shkelin dinjitetin e Maqedonisë dhe qytetarëve të Maqedonisë”, dhe se “përpjekja që të ndryshohet Kodi Zgjedhor me shumicën e 61 deputetëve pa asnjë këshillë me ekspert dhe opozitën flet për frustrimin e Zaevit”. Ata shtojnë se “askush nga historia parlamentare nuk është përpjekur që t’i kapët të gjithë principet demokratike që janë ndërtuar nga të gjitha partitë politike me dekada më pare”.

“Reformat dhe dëshira për ndryshim në shoqëri është ajo që duhet ta bëjë kjo qeveri e pa aftë. Marrëveshja me Greqinë nuk është e mirë. Në asnjë rast nuk garantohet identiteti maqedonas. Me këtë marrëveshje fshihet emri i Republikës së Maqedonisë, fshihet edhe historia, tradita dhe kultura maqedonase. Kanosjet e Zoran Zaevit drejt popullit maqedonas nuk kanë fund. Me manipulimet në publik duan të tregojnë se kush është kundër marrëveshjes së dëmshme është edhe kundër integrimit euroatlantik të Republikës së Maqedonisë”, thuhet nga OBRM-PDUKM-ja duke thënë se OBRM-PDUKM-ja është parti e principeve dhe se qëndron fuqishëm në qëndrimin se kushtet që njëherë ka vlej për zgjedhje duhet të vlejnë edhe tani. Respektimi i konceptit të Përzhinos dhe qeverisë teknike para zgjedhjeve është e vetmja mënyrë se si qytetarët do të munden ta tregojnë vullnetin e tyre.

Nga partia opozitare kërkojnë edhe respektimin e konceptut për financimin e partive politike që ishte i marrur vesh.

“Qytetarët e Maqedonisë meritojnë qeverisja e cila për një mend do t’i udhëheq me principe evropiane, për respektimin e Kushtetutës dhe ligjeve, posaçërisht për çështje të rëndësishme lidhur me sjelljen e vendimeve për të ardhmen e shtetit si dhe integrimet e Maqedonisë në BE dhe NATO”, thuhet në fund të kumtesës së partisë opozitare OBRM-PDUKM.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test