KSHZ-Maqedoni: Me bashkëpunimin e qytetarëve mund të rregullohet Lista Zgjedhore - Bota Sot
KSHZ-Maqedoni: Me bashkëpunimin e qytetarëve mund të rregullohet Lista Zgjedhore

Maqedonia

KSHZ-Maqedoni: Me bashkëpunimin e qytetarëve mund të rregullohet Lista Zgjedhore

Më: 10 gusht 2018 Në ora: 21:50
Foto ilustrim

Këshilli Shtetëror Zgjedhor (KSHZ) apelon deri te qytetarët që të kontrollojnë të dhënat e tyre në Listën zgjedhore gjatë periudhës së shqyrtimit publik për referendum, afat që do të zgjasë deri më 23 gusht, duke shtuar se ndryshimet në Listën zgjedhore mund të bëhen vetëm me dorëzimin e dokumentacionit përkatës.

“Mënyra e vetme për të zgjidhur problemet në Listën zgjedhore është azhurimi i vazhdueshëm i tij. KSHZ në bashkëpunim me MPB-në dhe Entin Shtetëror për Statistika do të duhet që vazhdimisht të ripërtrijë këta ndryshime, ndërsa apelojmë deri te qytetarët sepse ata bëjnë ndyshime të vazhdueshme, si ndryshimi i statusit martesor, nënshtetësia dhe pikërisht këta ndryshime shfaqin problem. Personat kanë detyrim që në afat 15 ditor të paraqesin ndryshimet, por të gjithë ne, përfshirë edhe unë nuk e bëjmë këtë në afatet e caktuara”, u shpreh kryetari i KSHZ-së, Oliver Derkovski.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...