Sugareski: Shteti do të subvencionojë edhe kompanitë ajrore me buxhet të ulët - Bota Sot
Sugareski: Shteti do të subvencionojë edhe kompanitë ajrore me buxhet të ulët

Maqedonia

E enjte, 15 nëntor 2018

Sugareski: Shteti do të subvencionojë edhe kompanitë ajrore me buxhet të ulët

Më: 13 gusht 2018 Në ora: 15:16
Goran Sugareski

Thirrja e re publike për subvencionimin e linjave ajrore me buxhet të ulët do të shpallet këto ditë, njofton ministri i Transportit dhe Komunikacioneve, Goran Sugareski, duke iu përgjigjur një pyetjejeve të gazetarëve lidhur me heqjen e disa linjave ajrore nga “Wizz Air”, e cila ishte kompania e vetme e paraqitur për tenderin e anuluar nga Qeveria.

“Javën e kaluar u anulua procedura në pjesën e kompanive me buxhet të ulët për shkak se kishte vetëm një ofertë dhe Komisioni në bazë të lëshimeve, ofrojë një zgjidhje me të cilin anulohet procedura. Ditët e ardhshme me informacion nga Qeveria dhe të gjitha aktivitetet që do të ndërmerren nga Ministria e Transportit dhe Postës dhe Lidhjeve do të shpallen një thirrje të re publike. Shteti i ka dhënë të holla për kompanitë me kosto të ulët kështu që unë qëndroj prapa asaj që kam thënë se në bazë të programit të qeverisë kjo masë vazhdon dhe shteti do të subvencionojë kompanitë me buxhet të ulët”, tha Sugareski në Veles.

Në ueb faqen e linjës ajrore “Wizz Air” thuhet se biletat nga muaji tetor nuk mund të rezervohen nga Shkupi për Bruksel dhe nga Ohri për Londër. Biletat nuk mund të blihen edhe për udhëtim nga aeroporti i Shkupit për Vaxjo në Suedi pas shtatorit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test