Schweitzer-Bluhm: SHBA-të dhe Maqedonia kanë bashkëpunim të shkëlqyer në sferën e mbrojtjes - Bota Sot
Schweitzer-Bluhm: SHBA-të dhe Maqedonia kanë bashkëpunim të shkëlqyer në sferën e mbrojtjes

Maqedonia

E hënë, 12 nëntor 2018

Schweitzer-Bluhm: SHBA-të dhe Maqedonia kanë bashkëpunim të shkëlqyer në sferën e mbrojtjes

Më: 15 gusht 2018 Në ora: 12:09
Micaela Schweitzer-Bluhm

Sot në arenën për trajnime ushtarake Krivollak, ushtria e SHBA-ve për Evropën ka realizuar trajnime të përbashkëta me Ushtrinë e Maqedonisë.

Në këtë trajnim kanë marrë pjesë edhe zv.ambasadorja e SHBA-ve në Maqedoni, Micaela Schweitzer-Bluhm, e cila tha se SHBA-të dhe Maqedonia kanë bashkëpunim të shkëlqyer në sferën e mbrojtjes.

“Është mundësi e mirë të shohim ushtarët e SHBA-ve duke trajnuar së bashku me ushtarët e Maqedonisë. Dua të falënderoj Armatën e Maqedonisë për mbështetjen e ushtrisë sonë. Kemi bashkëpunim të shkëlqyer mes SHBA-ve dhe Maqedonisë. Bashkëpunimi mes NATO-s dhe Maqedonisë është i shkëlqyer dhe ne do të bëhemi më të fortë me anëtarësimin e Maqedonisë në NATO. SHBA-ja është e angazhuar që Maqedonia të përfundojë procesin e anëtarësimit në NATO”, tha mes tjerash Micaela Schweitzer-Bluhm.

Ndërsa ministrja e Mbrojtjes, Radmilla Sheqerinska tha se ky trajnim tregon bashkëpunimin e Maqedonisë me SHBA-në, sidomos në sferën e mbrojtjes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test