ISHSSH: Ushqimi i helmuar, ka qenë shkak për infektimin e fëmijëve në FFM - Bota Sot
ISHSSH: Ushqimi i helmuar, ka qenë shkak për infektimin e fëmijëve në FFM

Maqedonia

E premte, 16 nëntor 2018

ISHSSH: Ushqimi i helmuar, ka qenë shkak për infektimin e fëmijëve në FFM

Më: 17 gusht 2018 Në ora: 16:45
Foto ilustrim

Në pajtim me vlerësimet e Qendrës së Institucionit Shëndetësor Publik (QISHP) për shëndetësi publike Shkup, ushqimi nga objekti “Galla Kujna” e cila në dhomat e ngrënies së FFM-së e kanë konsumuar shtatë futbollist të moshës së re ka qenë shkaktare e infektimit të kuq tek ta, gjegjësisht dyshohet se bëhet fjalë për për teksofenskion ushqimor.

Këtë e deklaroi Insoektoriati Shtetëror Sanitar de Shëndetësor (ISHSSH), e cila bëri kontroll në lidhje me helmimin e fëmijëve nga ushqimi.

Nga ISHSSH theksojnë se në mjetet punuese në hapësirat e objektit “Galla Kujna” nuk janë gjetur bakterie patogjene, si dhe në pjesët e duarve të punëtorëve, siç tregojnë rezultatet nga analizat mikrobiologjike nga mostrat e mara në Njësinë për mikrobiologji në kuadër të QISHP-së për shëndetësi publike Shkup.

Duke marr parasysh faktin nga materialet e mara nga mjedisi i gjallë dhe jo i gjallë nuk janë të izoluar bakteret patogjene, ndërsa gjatë kontrollit inspektues është konstatuar se janë marr masat e detyruara, incizimet për ndalesën e punës dhe objekti “Galla Kujna# nga nesër do të filloj me punë theksojnë nga ISHSSH.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test